Bağışıklık Sistemimizin Corana'ya Reaksiyonu?

Aynı virüs nasıl bu kadar farklı sonuçlara yol açabilir? Cevabı Haberimizde.

SAĞLIK 27.03.2020, 20:57 27.03.2020, 21:07 Yusuf PEKTAŞ
64
Bağışıklık Sistemimizin Corana'ya Reaksiyonu?

Yeni koronavirüs ile enfekte olan insanlar önemli ölçüde farklı deneyimlere sahip olabilirler. Bazıları hafif soğuk algınlığı semptomlarından başka bir şey olmadığını bildirirken; diğerleri hastaneye kaldırılır ve hatta akciğerleri iltihaplanır ve sıvı ile dolarken ölebilirler.

Aynı virüs nasıl bu kadar farklı sonuçlara yol açabilir?


Bilim adamları yeni koronavirüsü yüzünden hala şaşkın. Ancak, bağışıklık sisteminin virüsten kurtulmanız veya ondan dolayı ölmeniz konusunda kritik bir rol oynadığı giderek daha açık hale geliyor.

Aslında, koronavirüs ile ilişkili ölümlerin çoğu, bağışıklık sisteminin virüsün kendisinden kaynaklanan hasardan değil, verilen tepkimelerden kaynaklanmaktadır.

Peki, virüsü aldığınızda vücudunuzda tam olarak neler oluyor ve kim daha şiddetli bir enfeksiyon riski altında?


Aslında, koronavirüs ile ilişkili ölümlerin çoğu, bağışıklık sisteminin virüsün kendisinden kaynaklanan hasardan değil, verilen tepkimelerden kaynaklanmaktadır.
İlk kez enfekte olduğunuzda, vücudunuz herhangi bir virüs için olduğu gibi standart doğuştan gelen bağışıklık savunmasını başlatır. Bu, virüsün vücudun hücreleri içinde çoğalma yeteneğine müdahale eden interferon adı verilen protein salınımı içerir. İnterferonlar, virüsün yayılmasını durdurmak için gelip virüse saldırmak için diğer bağışıklık hücrelerini de alırlar. İdeal olarak, bu ilk tepki, virüsün interferon etkisini köreltmek veya kaçmak için kendi savunmalarına sahip olmasına rağmen, vücudun enfeksiyon üzerinde hızlı bir şekilde kontrol sahibi olmasını sağlar.

İnterferonun moleküler modeli


Doğuştan gelen bağışıklık tepkisi, hasta olduğunuzda yaşadığınız birçok belirtinin arkasındadır.
Bu semptomlar tipik olarak iki amaca hizmet eder: Birisi vücuda bir saldırı meydana geldiğini uyarmaktır - örneğin, yüksek ateşin bu rollerinden biri olduğu düşünülmektedir. Diğer amaç, mikroskobik partikülleri öksürük veya ishal yoluyla atmak gibi virüsten kurtulmaktır.
Harvard Tıp Fakültesi Tıp Profesörü Mandeep Mehra, "Tipik olarak, virüsün kendini kurduğu ve vücudun buna yanıt vermeye başladığı bir dönem olduğu ve hafif semptomlar olarak adlandırdığımız şey budur," diyor. ve Brigham ve Kadın Hastanesinde ileri kardiyovasküler tıpta. “Ateş oluşur. Virüs solunum sisteminde kendini bulursa, öksürük gelişir. Virüs gastrointestinal mukozal bölgede kendini bulursa, ishal gelişir.


Bu çok farklı belirtiler, virüsün vücutta nerede tutulduğuna bağlı olarak ortaya çıkar.

Yeni koronavirüs, hücrenin yüzeyine oturan ACE2 reseptörü adı verilen spesifik bir proteine ​​kilitlenerek bir hücreye giriş kazanır. Bu reseptörler akciğerlerde en çok bulunur, bu nedenle Covid-19 solunum yolu hastalığı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, ikinci en yüksek ACE2 reseptörü bağırsaklardadır, bu da koronavirüslü birçok insanın neden ishal yaşadığını açıklayabilir.
Virüs damlacıklar yoluyla elde edildiğinden, ağzınıza gelir ve orofarenksinize girerse, oradan gidebileceği iki yeri vardır. Nefes aldığınızda orofarenksten akciğere geçebilir veya yutkun bir refleksiniz varsa, midenize iner, ”diyor Mehra. "Her iki bölgeyi de bu şekilde etkileyebilir."
Doğuştan gelen bağışıklık savunmasının amacı, virüsü tutmak ve çok geniş bir şekilde çoğalmasını önlemektir, böylece bağışıklık sisteminin ikinci dalgası - uyarlanabilir veya virüse özgü tepki - işler yoldan çıkmadan önce başlamak için yeterli zamana sahiptir. . Uyarlanabilir bağışıklık tepkisi, virüse özgü antikorlar ve vücudun geliştirdiği, virüsü tanıyan ve daha hızlı yok edebilen T hücrelerinden oluşur. Bu antikorlar ayrıca bağışıklık sağlayan ve insanları zaten aldıktan sonra virüsle yeniden enfekte olmasını önleyen şeydir.
Bununla birlikte, bazı insanlar virüs bağışıklık sistemi onu kontrol altına almadan önce hızla çoğalır ve yayılır. Bunun olmasının bir nedeni, yüksek miktarda viral partiküllerin vücuda bulaşmasıdır - bu nedenle, günde birden fazla kez virüse maruz kalan genç ve sağlıklı doktorlar ve hemşireler, hastalara bakarken bile daha ciddi enfeksiyonlara sahip olabilirler.

Ne kadar çok virüs varsa, bağışıklık sisteminin yönetimi o kadar zor olur.


Vücudun virüs üzerindeki kontrolünü kaybetmesinin bir başka nedeni de bağışıklık sisteminin kendisinde yatar. Salgın sırasında en savunmasız popülasyonlar, bağışıklık sistemleri doğal olarak yaşla birlikte azalmaya başlayan yaşlı insanlar ve başka bir hastalık veya ilaç nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış insanlardır. Bastırılmış bir bağışıklık sistemi, zayıf bir başlangıç ​​interferon tepkisine veya gecikmiş bir antikor tepkisine yol açabilir, bu da virüsün hücreden nispeten kontrolsüz olarak yayılmasına izin verir.


“İyi bir nötralize edici antikor tepkisi yaparsanız, iyileşebileceksiniz; bu sadece bir zamanlama sorunu. İnsanlar hastalanıyor, ancak daha sonra antikor tepkilerini veriyorlar, virüsü temizliyorlar ve her şey yolunda ”diyor, Gladstone HIV Cure Araştırma Merkezi direktörü ve üniversitede mikrobiyoloji ve immünoloji profesörü olan Dr. san francisco. “Daha yaşlı veya altta yatan sağlık problemleri olan bireyler, antikor tepkisini geciktiren bir dereceye kadar immünosupresyona sahip olabilirler ve bunlar abartılı hastalık seyrine sahip olanlardır.”
Virüs akciğerlerde ikamet ederse, daha fazla hücre enfekte ve iltihaplandıkça hastalık pnömoniye ilerleyebilir. Hasarın bir kısmı virüsten kaynaklanır, ancak daha büyük bir miktar, bağışıklık sisteminin kendisinin enfekte olmuş hücreleri yok etmeye ve ondan kurtulmaya çalışmasından kaynaklanır.

En kötüyü yapan insanlar, ölüme yol açanlar, neredeyse her zaman bu abartılı konak tepkisine sahip olacaklar - sitokin fırtınası,


sitokinler


Bu noktada, hastalık yine de iki yönde ilerleyebilir: Bağışıklık tepkisi stabil kalabilir ve virüs üzerinde kontrolü tekrar kazanarak sonunda T hücresi ve antikor aktivitesi yoluyla temizleyebilir. Ya da bağışıklık sistemi, virüsü silmek için çılgınca bir girişimde, sitokinler olarak adlandırılan daha fazla enflamatuar proteinleri çalkalayarak çıldırır ve üstesinden gelmeye başlayabilir. Akciğerlerde önemli hücre ölümüne neden olan ve en ciddi enfeksiyonlar, akut solunum sıkıntısı sendromu ve hatta ölümle sonuçlanan bu ikinci yoldur.
Greene, “En kötüyü yapan insanlar, ölüme yol açanlar, neredeyse her zaman bu abartılı konak tepkisine sahip olacaklar - sitokin fırtınası,” diyor Greene. “Akciğerler sıvı ile doldurulur ve oksijenlenemezler. Ya da yaygın sepsis geliştirir, kan basıncını destekleyemez ve ölemezler. Tüm bunlar ya ana sistem [bağışıklık] tepkisi tarafından yönlendirilir ya da büyük ölçüde artar. ”
Yaşlılar ve bağışıklığı baskılanmış olanlar, çürütücü bağışıklık sistemleri aniden hiper sürücüye başladığı ve aşırı aktif hale geldiği için bu tür tepkilere karşı özellikle savunmasızdır. “Covid-19'da gerçekten ilginç bir merak var - artı SARS ve MERS gibi diğer koronavirüslerle de gözlemledik - en çok baskılanmış bağışıklık tepkilerine sahip olanların en anormal bağışıklık tepkilerini geliştirdiğini görüyoruz. hastalığın sonraki aşamalarında ”diyor Mehra.
Şimdiye kadar yapılan klinik çalışmaların çoğu, yüzeyde mantıklı olan bu ciddi vakaların tedavisini içeriyordu - onları kurtarmaya yardımcı olması durumunda potansiyel olarak etkili ilaçları en hasta insanlara vermek istiyorsunuz.
Ancak bu hafta hastalığın farklı aşamalarında çıkan bir makalesi olan Mehra, bu noktada çok geç olabileceğini düşünüyor, çünkü artık sadece enfeksiyonu yok etmek zorunda değilsiniz, aynı zamanda bağışıklık sistemini de kazanmak zorundasınız. Antiviral ilaçların, insanlar hastalanmaya başladıklarında, virüsle daha etkili bir şekilde savaşmalarına ve daha sonraki aşamalara ilerlemelerini önlemek için daha erken verilmelerini önermektedir. Zaten sitokin fırtınası yaşayan insanlar için, antivirallerle birlikte bağışıklık bastırıcı ilaçlar daha faydalı olabilir.
En önemli paket, “bu hastalığın farklı aşamaları ve hastalığın hangi evresinde hasta sonucu açısından çok fazla ağırlık taşıyacağı konusunda nasıl tedavi uyguladığınız” diyor.
Şimdilik, virüse karşı en iyi savunmanız bağışıklık sisteminizi uyku, egzersiz ve iyi beslenmeyle desteklemek ve en önemlisi ellerinizi yıkamak ve sosyal mesafeyi korumaktır, böylece ilk etapta enfekte olmazsınız.

Yorumlar (0)
18°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi içerikler Daha yoğun olmalı ?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:51
Güneş 07:15
Öğle 12:54
İkindi 15:52
Akşam 18:22
Yatsı 19:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@